Emerytura – OFE czy ZUS
Od 1 kwietnia do 31 lipca obecni członkowie OFE mają możliwość zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy na indywidualne subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Wszyscy obecni członkowie OFE mają 4 miesiące na decyzję, czy chcą, aby część przyszłej składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Wprowadzona przez rząd zmiana po raz pierwszy dała szansę ubezpieczonym na taki wybór. Wcześniej część składki szła automatycznie do OFE, a wybór ograniczał się tylko do wyboru konkretnego OFE, choć w praktyce zdecydowana większość (w ostatnich latach nawet ok. 80%) trafiała do funduszu w drodze losowania.
Ważne! Pamiętaj, że niezależnie od Twojego wyboru – tak jak dotychczas – większa część składki będzie trafiać na Twoje indywidualne konto w ZUS (w ramach I filara). Wybór dotyczy jednie ok. 1/7 składki.
Osoby, które chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą w okresie od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 r. złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.
Oświadczenie można złożyć:
- osobiście,
- listownie,
- przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: pue.zus.pl, potwierdzenia oświadczenia można dokonać za pomocą Profilu ePUAP lub Profilu PUE.
Osoba, która nie zadeklaruje pozostania w OFE, zostanie w ZUS i od tej pory składki, które trafiały do OFE, będą ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie w ZUS.
Okienka transferowe
Tegoroczny wybór, czy chcemy odkładać na emeryturę w ZUS i OFE, czy tylko w ZUS, nie będzie ostateczny. Ponownie będziemy mogli zdecydować w 2016 r., a potem co 4 lata.
Ustawa wprowadzająca dobrowolność członkostwa w OFE przewiduje również tzw. okienka transferowe, podczas których będziemy mogli ponownie zdecydować, czy chcemy, aby nasza składka emerytalna trafiała w większości do ZUS (85%) i w części do OFE (15%), czy w całości do ZUS.
Pierwsze okienko transferowe będzie trwało od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Następne – w analogicznym okresie – będzie w 2016 r., a potem już systematycznie co 4 lata, a więc w 2020 r., 2024 r., 2028 r. itd.
Tak więc decyzja podjęta w tym roku nie będzie ostateczna. Podobnie jak w tym roku, oświadczenie o przyszłej składce emerytalnej będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, listownie i przez internet (za pośrednictwem e-PUAP).
Natomiast osoby dopiero rozpoczynające pracę będą mogły od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE. W przypadku braku zawarcia umowy z OFE, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS.
Dziedziczenie
Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu tak samo, jak środki z OFE. Ubiegłoroczna reforma nie zmieniła zasad dziedziczenia.
Wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym nie zmieniły zasad dziedziczenia, tak więc ta część składki emerytalnej, co do której mamy wybór ZUS/OFE, będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach, niezależnie od decyzji jaką podejmiemy.
Jeżeli osoba będąca członkiem OFE lub posiadaczem subkonta w ZUS w chwili śmierci pozostaje w związku małżeńskim to połowa środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie (w przypadku istnienia małżeńskiej wspólności majątkowej) zostaje przekazana małżonkowi, na jego rachunek OFE/subkonto w ZUS. Pozostała część środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS przekazywana jest osobom wskazanym przez zmarłego.
Wypłata dokonywana jest bezpośrednio na rzecz tych osób i następuje w formie wypłaty jednorazowej lub w formie wypłaty w ratach płatnych przez okres nie dłuższy niż 2 lata, zgodnie z pisemną dyspozycją osoby uprawnionej.
Jeśli zmarły nie wskazał osób uprawnionych, środki te wchodzą w skład masy spadkowej.
źródło: www.emerytura.gov.pl
« poprzednia | następna » |
---|