Manewry kawalerii „Puszcza Wkrzańska 2015”
Kawalerzyści zapraszają na II Ogólnopolskie Manewry, które odbędą się w dniach 3 - 7 czerwca na terenie naszego powiatu. 4 czerwca kawalerzyści odwiedzą Nowe Warpno, a 6 czerwca będą gościć na Dniach Polic - Dniach Chemika, gdzie odbędzie się inscenizacja walk z 1945, pokaz kadryla i musztry konnej.
WPROWADZENIE HISTORYCZNE
W czerwcu 1943 roku, chorąży 27 Pułku Ułanów z Nieświeża Zdzisław Nurkiewicz (Noc), organizuje w Puszczy Nalibockiej partyzancki patrol ułanów; wkrótce patrol rozbudowuje w szwadron. Działa razem z batalionem Stołpeckim, staczając liczne potyczki z Niemcami i zwalczając bandy rabunkowe. Po zdradzieckim ataku partyzantów sowieckich na zgrupowanie polskie w grudniu 1943 roku, chor. Nurkiewicz - Nieczaj zbiera rozbitków i organizuje 4-szwadronowy 27 Pułk Ułanów Armii Krajowej. Wobec nacisku oddziałów sowieckich, dowodzone przez por. Pilcha – Dolinę zgrupowanie Stołpeckie w skład którego wchodzi 27 Pułk Ułanów, zawiera zawieszenie broni z Niemcami i przemaszerowuje do Puszczy Kampinoskiej. Tu następuje zerwanie zawieszenia broni – partyzanckie oddziały wyruszają na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Po niepomyślnych bojach na przedmieściach Warszawy, ułani wycofują się do Puszczy Kampinoskiej. Następnie staczają z Niemcami szereg bitew i potyczek. Największym sukcesem jest rozbicie rosyjskiego batalionu SS RONA, jednak w kolejnej bitwie, 29 września pod Jaktorowem, oddziały polskie ponoszą klęskę. Wielokrotnie osaczani przez oddziały niemieckie, chorąży Nieczaj i porucznik Dolina z ułanami 27 pułku szarżą przebijają się przez linie niemieckie i dołączają do niedobitków zbierających się w Puszczy Mariańskiej. Ułani pod dowództwem chor. Nurkiewicza prowadzą walki na ziemi kieleckiej do listopada 1944 roku, po czym oddział zostaje rozwiązany.
Podczas działań w Puszczy Kampinoskiej pułk liczył 4 oficerów, 89 podoficerów i podchorążych, 507 ułanów, ponad 600 koni. Uzbrojony był w 3 ckm, 32 rkm , 5 piatów, 82 pistolety maszynowe, 461 karabinów, 123 pistolety.
Oddział chor. Nurkiewicza nigdy nie został rozbrojony i całkowicie rozbity. Po wojnie ułani 27 pułku byli poszukiwani przez UB, i skazywani na wieloletnie więzienie. Chorąży Nurkiewicz , aresztowany przez UB, skazany został na karę śmierci. Wyroku nie wykonano, a po „Odwilży” 1956 roku Nurkiewicz został wypuszczony z więzienia.
Część partyzantów 27 Pułku Ułanów AK, po wojnie związana była z Ziemią Szczecińską. Najbardziej znani to były wicedyrektor Stada Ogierów w Białym Borze, Kawaler Orderu Virtuti Militari, por. Józef Mioduszewski ( pseudonim „Kłos”, „Zawieja”, „Sun”), , oraz por. Stanisław Piszczek „Pogoń”, „Kruk”, „Kawka”, dowódca 1 plutonu w 3 szwadronie. Również chor. Zdzisław Nurkiewicz, ukrywał się przez pewien czas w Szczecinie, a za dyrektorstwa Józefa Mioduszewskiego , często bywał w Białym Borze.
W 1974 roku, chor. Zdzisław Nurkiewicz został awansowany przez rząd londyński na stopień rotmistrza i odznaczony orderem Virtuti Militari.
SCENARIUSZ WIDOWISKA
Na środku obszernej polany rozłożył się obóz polskich partyzantów – ułanów z 27 Pułku Ułanów AK. Żołnierze gotują na ogniskach strawę, sanitariuszki opatrują rannych, ułani poją i czyszczą konie. W poprzek łąki zajmują stanowiska obronne Niemcy.
- Etap I - Zmotoryzowany oddział niemiecki odkrywa obóz partyzancki i atakuje go. Część ułanów ostrzeliwuje się Niemcom, część siodła konie i zwija obóz. Następnie partyzancka piechota polska wiąże walką ogniową Niemców.
- ETAP II - Na liniowe pozycje Niemców rusza szarża partyzanckiej kawalerii. Oddział przebija się przez linię umocnień. Za ułanami, biegnie piechota, sanitariuszki transportują rannych. Droga na ucieczki w Puszczę Mariańską stoi otworem.
HARMONOGRAM GODZINOWY 6 czerwca (DNI POLIC)
- Godz. 13.30 - Przybycie oddziału kawalerii i grup rekonstrukcyjnych.
- Godz. 14.00 - Inscenizacja potyczki ułanów Armii Krajowej z Niemcami
- Godz. 15.00 - Pokaz musztry sekcji kawalerii
- Godz.15.15 - Pokaz władanie szablą i lancą
- Godz. 15.45 - Pokaz kadryla
« poprzednia | następna » |
---|