Pierwszy dzień wiosny
Wczoraj, dokładnie o godz. 17.57 powitaliśmy astronomiczną wiosnę, a dzisiaj świętowano pierwszy dzień wiosny i tradycyjnie topiono, palono Marzannę jako znak odchodzącej zimy. Nad rzeką Łarpią w Policach, spotkaliśmy uczniów klasy zerowej ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy przyszli rozprawić się z Marzanną. Zrobili to w sposób ekologiczny - rozrywając kukłę na strzępy, to co zostało trafiło do worka na śmieci.
https://archiwum.police24.pl/police-informacje-regionalne/564-pierwszy-dzien-wiosny.html#sigFreeIdf297d25891
Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.
Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.
źródło: WIKIPEDIA
« poprzednia | następna » |
---|