Zakaz palenia przyciętych gałęzi czy suchych liści
Wiosna na działce, czy w przydomowym ogródku to czas porządków. Zeschnięte liście, skoszona trawa czy obcięte gałęzie bardzo często lądowały w jednym miejscu i były palone – teraz nie wolno tego robić. Osoba, która pali liście gałęzie w ogródku, na działce może zostać ukarana mandatem nawet w wysokości 500 zł.
A wszystko to za sprawą tzw. ustawy śmieciowej. Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
W Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Police – czytamy:
Prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji, a także odpadów zielonych z ogrodów i parków jest obowiązkowe we wszystkich rodzajach zabudowy, z tym że w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej, właściciele nieruchomości mogą korzystać z przydomowego kompostownika pod warunkiem, że jego wielkość pozwala na co najmniej dwuletni okres przetrzymania w nim kompostowanego materiału przekładanego warstwą gleby i dojrzałego kompostu.
Pozostali właściciele nieruchomości zbierają odpady ulegające biodegradacji w pojemnikach koloru brązowego.
Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Art. 31. ust. 7. Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.
Art. 155. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31.
Art. 191. Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
« poprzednia | następna » |
---|