Grypa atakuje!
Sezon grypowy trwa. Największe zagrożenie zachorowaniem na grypę odnotowano w województwie mazowieckim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Niebezpiecznie jest również w innych regionach kraju – na zachodzie i północy Polski zachorowalność na przeziębienie i grypę wciąż rośnie. Najmniejszą liczbę zachorowań odnotowano w Małopolsce.
Jak wskazują badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy Grypę”, jedynie 64% mieszkańców północno-wschodniej części kraju uważa, że potrafi odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy, a największą wiedzą wyróżniają się mieszkańcy Wielkopolski. Ogólne statystyki nie są jednak optymistyczne – jedynie 46% Polaków potrafi dokładnie wskazać objawy grypy.
Grypa nie śpi!
Jeszcze 10 dni temu, największą zachorowalność na grypę odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim i łódzkim. Wirusy, odpowiadające za tę infekcję, przenoszą się bardzo szybko – głównie drogą kropelkową – poprzez kaszel czy kichanie, narażając na zakażenie kolejne osoby.
Warto wiedzieć, że większość dorosłych zakaża wirusami jeden a nawet dwa dni przed wystąpieniem ostrych objawów grypy lub przeziębienia oraz do siedmiu dni ich ustąpieniu. Dlatego tak ważne jest, żeby zostać w domu, a chorobę wyleczyć do końca, nie narażając na infekcję innych – komentuje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Tymczasem aż 40% mieszkańców Pomorza przechodziło grypę bez podejmowania jakiegokolwiek leczenia. Świadomość stopnia zachorowań i zagrożeń, jakie mogą nieść infekcje wirusowe, jest najwyższa w zachodnich regionach Polski, gdzie leczenie lekceważy „jedynie” co piąty mieszkaniec.
Co Polacy wiedzą o przeziębieniu i grypie?
Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby. Grypa, w przeciwieństwie do przeziębienia, atakuje nagle. Objawia się przede wszystkim wysoką gorączką i bólami mięśniowo-stawowymi. Obecność wirusa we krwi powoduje ponadto osłabienie, dreszcze, uczucie rozbicia czy brak apetytu.
Jak wynika z badań, częściej za „znawców” grypy, uważają się mieszkańcy największych miast. Aż 73% osób z miast powyżej 500 tys. mieszkańców deklarowało, że potrafi wskazać różnice między przeziębieniem a grypą. Jednak ponad 70% osób ze wschodnich rejonów Polski i Pomorza utożsamia grypę z przeziębieniem, a połowa mieszkańców Wielkopolski nie jest w stanie wymienić charakterystycznych dla grypy objawów.
Edukacja to pierwszy krok do zdrowia
Zapobieganie, odpowiednie rozpoznanie i leczenie to podstawowe obszary wiedzy, które pozwolą na skuteczną walkę z grypą. Aby zwiększyć świadomość Polaków na temat grypy i przeziębienia stworzona została dedykowana strona internetowa www.zwalczmygrype.pl, gdzie znajdują się materiały i porady wsparte wiedzą ekspertów. Natomiast, udostępniona mapa zachorowań pozwoli sprawdzić, który region w Polsce jest narażony na atak grypy i gdzie należy zachować szczególną ostrożność.
« poprzednia | następna » |
---|