37 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych [foto/wideo]
30 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, przedstawiciele SOLIDARNOŚCI, samorządów oraz zakładów pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ludziom Solidarności w Policach. Główne uroczystości, z udziałem władz państwowych odbyły się pod bramą stoczni w Szczecinie.
LINK DO MATERIAŁU WIDEO NA KANALE YOUTUBE
Na przełomie sierpnia i września władze PRL podpisały cztery porozumienia z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980.
Były to (kolejno):
- porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego)
- porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego)
- porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza (z ramienia rządu przez Aleksandra Kopcia)
- porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia rządu przez Franciszka Kaima)
W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.
W uroczystościach przed bramą stoczni udział wziął również m.in. Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił znaczenie Szczecina w walce o Polskę.
– Odwaga szczecińskich stoczniowców zrodziła się na fundamencie międzyludzkiej solidarności i wywołała reakcję łańcuchową – mówił przed bramą stoczni Wicepremier Piotr Gliński. – Czego chcieli strajkujący? Przede wszystkim chcieli godności i to w dwóch wymiarach Pierwszy to wymiar ludzki, materialny – chcieli po prostu godnie żyć. Najistotniejszy był jednak ten drugi wymiar – oznaczający podmiotowość i wolność każdego człowieka. A tak naprawdę strajkujący stali się wolni już w momencie ogłoszenia tego postulatu. Bo ludziom wolnym można spętać czyny siłą i przymusem, ale nie można spętać im myśli serc. A strajkujący mieli już wtedy w myślach i sercach wolną Polskę.
Minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także w jego imieniu, wręczyła odznaczenia państwowe dla zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej.
Wśród odznaczonych były osoby związane z Policami.
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzysztof ZIELAZNY.
KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zostali odznaczeni m.in: Mirosław GÓRECKI i Krzysztof ZIELIŃSKI.
https://archiwum.police24.pl/police-informacje-regionalne/2363-37-rocznica-podpisania-porozumien-sierpniowych-foto-wideo.html#sigFreeIdb598501bc9
« poprzednia | następna » |
---|