Chcą by Trzebież znów była żeglarską perełką
Niemal pusty jachtowy basen, spękane, skruszone i uszkodzone przez czas nabrzeża najlepiej pokazują, że dni świetności - Trzebież ma daleko za sobą. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś żeglarzy informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu. W czasach świetności ukończenie miejscowej szkoły żeglarstwa było nobilitacją i wyróżnieniem. Dla żeglarstwa w Trzebieży po burzy i mocnym sztormie, zaczyna wychodzić słońce.
- Ośrodek w Trzebieży trzeba doprowadzić do stanu użyteczności. Konieczna jest szeroka współpraca Związku Żeglarskiego m.in. z władzami lokalnymi. Chcemy ten kurz posprzątać. Na początek potrzebna jest odpowiednia infrastruktura dla łodzi, następnie powinien zostać podniesiony standard ośrodka, tak by on na siebie zarabiał. – takimi słowami Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekonywał nowo wybranego Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę do mocnego zaangażowania w przywrócenia blasku żeglarskiej perełce nad Zalewem Szczecińskim.
Marszałek Olgierd Geblewicz, prezes PZŻ Tomasz Chamera w towarzystwie burmistrza Polic Władysława Diakuna, Przewodniczącego Rady Powiatu Cezarego Arciszewskiego i Zbigniewa Jagniątkowskiego z Fundacji Port Jachtowy Trzebież odwiedzili w ostatnich dniach marinę aby na własne oczy zobaczyć skalę zniszczeń po poprzednim zarządcy, ale i porozmawiać o przyszłości ośrodka.
- Wierzymy, że dzięki powołaniu Fundacji Port Jachtowy Trzebież uda nam się sprawnie wyprowadzić ośrodek z trudnej historii. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca 2018 roku powstanie nowy falochron, budynek socjalny, altana dla żeglarzy. – podkreślał Tomasz Chamera.
Przypomnijmy, że Fundacja Port Jachtowy dzięki wsparciu prawie 2,9 mln zł zmodernizuje infrastrukturę portu w Trzebieży. Obok wspomnianych już inwestycji, projekt będzie obejmował również stworzenie stanowiska do mycia jachtów czy punkt poboru ścieków i wód zaolejonych. Zmianie ulegnie także układ pirsów, a nowoczesny monitoring zapewni bezpieczeństwo. Całość to koszty ponad 6 mln zł. Swoją cegiełkę chce tu również dorzucić Gmina Police.
- Widzimy wielką szansę na stworzenie specjalnych programów edukacyjnych poświęconych żeglarstwu. To jak na razie bardzo wczesne pomysły, ale już dziś musimy o tym pomyśleć, jeśli chcemy by Trzebież na nowo rozkwitła. – mówił burmistrz Polic Władysław Diakun.
źródło Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
« poprzednia | następna » |
---|