Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego dla Güntera Schmidta [foto/wideo]
Podczas X Polickich Targów Gospodarczych Günter Schmidt, do 1946 roku mieszkaniec Königsfelde (obecnie Niekłończyca), został odznaczony przez Joannę Żurowską - reprezentującą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
LINK DO MATERIAŁU WIDEO NA KANALE YOUTUBE
Jak czytamy w laudacji: "Pan Guenter Schmidt, urodzony 30 marca 1931 roku w Niekłończycy (dawniej Koenigsfelde) w rodzinie stolarza. Przyszedł na świat w czasie, gdy w Niemczech rodził się faszyzm. Ale Guenter Schmidt by wychowywany w duchu antynazistowskim. Gdy front wojenny dotarł do tych ziem – życie rodziny Schmidtów, jak i innych mieszkańców, wypełniały bombardowania, ucieczki do bunkrów, strach. Guenter był wtedy nastolatkiem. Doświadczenia te odcisnęły piętno na jego całym życiu.
Po wojnie, w 1946 roku, rodzina opuszcza Koenigsfelde i przenosi się na zachód. W 1961 roku Guenter Schmidt przeniósł się do Neubrandenburga i mieszka tam do dziś.
Jego rodzina podzieliła los tysięcy wysiedlonych Niemców. Takie były konsekwencje piekła II wojny światowej i przesunięcia granic. Guenter Schmidt zadawał sobie pytanie: gdzie jest teraz moja ojczyzna? W poszukiwaniu odpowiedzi przyjechał w rodzinne strony, które były już poza granicą jego kraju. Były to lata 60-te ubiegłego wieku. To nie był dobry czas dla relacji polsko-niemieckich.
W jego dawnym domu mieszkała tam już inna, polska rodzina. Zaprzyjaźnił się z nią i regularnie odwiedzał. W 2015 roku, w obecności Burmistrza Polic, symbolicznie przekazał jej notarialny akt własności domu.
Zaangażował się w niesienie pomocy Polakom, gdy „Solidarność” podjęła walkę o demokrację. Przekazywał artykuły pierwszej potrzeby rodzinom w najtrudniejszej sytuacji. Do dziś wspiera niektóre rodziny.
Od 1997 roku cyklicznie spotyka się z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Niekłończycy. Przez te wszystkie lata brał udział w licznych uroczystościach, prowadził prawdziwe lekcje historii, był honorowym gościem i współorganizatorem spotkań pt. „Nasze istnienie ma swoje korzenie”. Organizował też na własny koszt wycieczki dla dzieci ze szkoły w Niekłończycy do Niemiec, by mogły lepiej zrozumieć polsko-niemiecką historię. Postawił sobie za cel zasypanie przepaści pomiędzy Polakami i Niemcami. Dlatego zainwestował swój czas i energię w nowe pokolenie, w przyszłość."
https://archiwum.police24.pl/police-informacje-regionalne/2119-2017-04-12-06-19-45.html#sigFreeId3598897102
« poprzednia | następna » |
---|