Powstanie Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Prezentacja projektu Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, a następnie – uroczyste wbicie szpadli pod budowę obiektu – zgromadziło licznych gości z Polski i Niemiec. Gospodarzem wydarzenia był burmistrz Władysław Diakun i nadleśniczy Antoni Michnowicz.
We wtorek 18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach nastąpiła prezentacja projektu budowy Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Obecni byli goście z Niemiec, m.in. dr Helge Zabka (Tierpark Ueckermuende), burmistrz Eggesin Dietmar Jesse, szef Stadtwerke Pasewalk Horst Ebelt, szef Niemiecko-Polskiego Towarzystwa e.V, Klaus Wils. Ze strony polskiej, m.in. Konsul Honorowy RFN, mec.Bartłomiej Sochański, dyrektor Biura Euroregionu POMERANIA, Paweł Bartnik, burmistrzowie i wójtowie gmin Powiatu Polickiego, naukowcy i działacze ekologiczni. Uroczystość przygotował Wydział Ochrony Środowiska UM w Policach.
Po prezentacji uczestnicy wydarzenia udali się do Zalesia, gdzie dokonano uroczystego wbicia szpadli pod budowę nowego obiektu. Następnie goście raczyli się wybornymi potrawami z dzika, przygotowanymi przez Nadleśnictwo Trzebież.
tekst: www.pogranicze24.info
https://archiwum.police24.pl/police-informacje-regionalne/176-powstanie-transgraniczny-osrodek-edukacji-ekologicznej.html#sigFreeId79db834fcf
fot. mariusz hałgas police24.pl / police.info.pl
INFORMACJE Z FOLDERU WYDANEGO PRZEZ UM W POLICACH
Jak to się zaczęło – trochę historii
Początki projektu to podpisanie w 2007 r. listu intencyjnego pomiędzy Gminą Police a Parkiem Zoologicznym z Ueckermünde w sprawie nawiązania współpracy na rzecz stworzenia zróżnicowanej oferty usług turystycznych i budowy infrastruktury rekreacyjnej w Euroregionie Pomerania. Już wtedy mówiono o tym, że Park Zoologiczny będzie się ubiegał o dofinansowanie ze środków INTERREG na budowę akwarium dla jesiotrów, a Gmina Police będzie partnerem przedsięwzięcia składając komplementarny projekt w zakresie ochrony środowiska. Po rozpoczęciu naboru wniosków w ramach INTERREG IV plany przerodziły się w konkretne działania.
Kolejnym etapem współpracy było podpisanie w Eggesin 20 stycznia 2009 r. porozumienia pomiędzy partnerami projektu „Życie nad Zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej – Ekologia, Edukacja i Historia”. Są nimi Miasto Eggesin, Gmina Police, a Liderem przedsięwzięcia jest Ogród Zoologiczny z Ueckermünde. Przed podpisaniem umowy partnerskiej, która jest niezbędnym załącznikiem w dokumentacji aplikacyjnej, każdy z partnerów przedstawił koncepcję swojej części projektu.
Ogród Zoologiczny już od 2006 roku poszukiwał partnera dla swojego projektu związanego z budową akwarium Zalewu Szczecińskiego i wybiegu dla wilków. Początkowo partnerem miała być tylko Gmina Police z projektem dotyczącym stworzenia Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej, ale w trakcie przygotowań do projektu pojawił się kolejny beneficjent - Miasto Eggesin, które planuje budowę Centrum Żeglugi Łodzi.
8 grudnia 2009 r. na posiedzeniu Wspólny Komitet Monitorujący Programu Operacyjnego Celu 3 Europejska Współpraca Terytorialna - Współpraca Transgraniczna Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013 przyznał dofinansowanie dla projektu. 30 marca 2011 r. Krajowy Instytut Wsparcia Meklemburgii - Pomorza Przedniego wydał oficjalną decyzję o przyznaniu wsparcia. Gmina Police ubiegała się również o zabezpieczenie wkładu własnego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Efektem czego było przyznanie dotacji i podpisanie umowy w dniu 16 sierpnia 2011 r. z ww. Funduszem.
Co powstanie?
W wyniku współpracy miasta Eggesin, Gminy Police i Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde powstał pomysł utworzenia wspólnego centrum edukacji ekologicznej. Obszar realizacji projektu położony jest na wartościowych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym terenach Unii Europejskiej.
Wspólne centrum edukacji ekologicznej składające się z ośrodków w Zalesiu, Eggesin i w Ogrodzie Zoologicznym w Ueckermünde stworzy szerokie zaplecze do propagowania wiedzy o środowisku i jego znaczeniu dla człowieka. Będzie znaczącym elementem w zakresie szeroko pojętej edukacji ekologicznej oraz turystyki dla ludzi mieszkających
na pograniczu.
W wyniku realizacji projektu w Zalesiu powstanie centrum edukacji ekologicznej. Innowacyjność projektu polega na udostępnieniu możliwości poznawania, w sposób interaktywny, bogactwa przyrody znajdującej się w pobliskim transgranicznym otoczeniu, a także krzewienie świadomości ekologicznej wśród uczestników programu.
W ramach projektu, planuje się przebudować stary budynek stajni (o pow. ok. 900 m²) wraz z terenem przyległym o powierzchni 1,37 ha. Teren pod planowany Ośrodek wraz z budynkiem został przekazany Gminie Police przez Nadleśnictwo Trzebież w ramach umowy użyczenia. Wnętrze budynku zostanie całkowicie przekształcone w celu dostosowania do planowanej funkcji i obowiązujących przepisów.
Projekt zakłada również remont istniejącego masztu obserwacyjnego o wysokości 25 m i przystosowanie go do zamontowania kamery do obserwacji przyrodniczych, skierowanej na pobliskie łąki po stronie zachodniej ośrodka.
Ośrodek po przeprowadzonych pracach będzie wyposażony między innymi w:
- salę konferencyjno – projekcyjną wyposażoną w sprzęt audiowizualny do pokazów filmowych, prezentacji multimedialnych, prowadzenia wykładów i konferencji.
- dwukondygnacyjną salę tematyczną dotyczą bioróżnorodności przyrodniczej (sala ekosystemów), w której zorganizowane będą stałe wystawy z oprawą scenograficzną i sprzętem pozwalającym na interaktywne uczestnictwo osób bez względu na wiek i narodowość,
- praktyczne pracownie „sala sucha”, „sala mokra” połączona z laboratorium oraz pracownię mikroskopową,
- pracownię plastyczną,
- bibliotekę,
- salę zjawisk atmosferycznych,
- taras widokowy pełniący funkcje stanowiska umożliwiającego obserwację przyrody,
- wyposażenie dostosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo,
- wyposażenie techniczne dla osób niewidomych i niedowiących,
- programy edukacyjne w języku polskim i niemieckim.
Powstaną dwie strefy użytkowania: przestrzeń rekreacyjna (położona po południowo – wschodniej stronie budynku) i przestrzeń dydaktyczna (położona po północno – zachodniej stronie budynku).
W okolicy Ośrodka utworzone zostaną tematyczne ścieżki edukacyjne, przeznaczone do prowadzenia terenowych zajęć dydaktycznych i obserwacji przyrodniczych, w miarę możliwości technicznych przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych i niedowidzących. Będzie tam zlokalizowane oczko wodne, z którego pobierana będzie woda i organizmy żywe do ćwiczeń laboratoryjnych oraz ogród edukacyjny w formie kącika z ziołami.
Otoczenie budynku będzie stanowiła ogólnodostępna, urządzona przestrzeń publiczna z parkingiem dla autokarów i samochodów osobowych, stojakami na rowery, pojemnikami do selektywnej zbiórki odpadów, miejscem na ognisko, placem zabaw i tablicami informacyjnymi o walorach przyrodniczych regionu m.in. Puszczy Wkrzańskiej. Osoby korzystające z Ośrodka będą miały możliwość korzystania z zakupionych w ramach projektu rowerów, które będą przechowywane w magazynie.
Przygotowując się do opracowania programu edukacji ekologicznej zaprosiliśmy do współpracy pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Współpraca ta zaowocowała podpisaniem Listu intencyjnego. Program przygotowywany jest również przy współpracy: pracowników Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego „Świdwie”, pracowników Nadleśnictwa Trzebież, Polskiego Związku Niewidomych, pracowników Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, Stowarzyszenia Ekologicznego „Łarpia” a także pedagogów z polickich szkół i przedszkoli.
Ze względu na szczególnie korzystne położenie Ośrodka umożliwiające obserwacje nieba bez sztucznego oświetlenia miasta w otoczeniu nieskazitelnej przyrody chcielibyśmy nim zainteresować zarówno amatorów nieba jak i tych którzy swą przygodę z niebem dopiero zaczną. Chcielibyśmy przygotować Pracownię Astronomii Amatorskiej. W tym celu została nawiązana współpraca z pracownikami „Eureki”. Podpisano list intencyjny z Wydziałem Matematyczno – Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Projekt pn. "Życie nad Zalewem Szczecińskim i w Puszczy Wkrzańskiej – ekologia, edukacja i historia" nr INT - 09 – 0021 jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Operacyjny Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” - „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013 na podstawie decyzji o przyznaniu wsparcia z dnia 30.03.2011 r. oraz przy finansowym współudziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach umowy nr 2011D0106S z dnia 16 sierpnia 2011 r.
Partner Wiodący: Tierpark Ueckermünde
Całkowita wartość projektu Partnera 1 - Gminy Police: 1 309 528,75 Euro
Kwota dofinansowania w ramach INTERREG IVA: 1 113 099,00 Euro
Kwota dofinansowania z WFOŚiGW: 1 500 000,00 złotych.
« poprzednia | następna » |
---|