Police na przestrzeni 70 lat [foto]
W 1946 następuje likwidacja Enklawy Polickiej i przekazanie administracji polskiej miasta Pölitz jak i okolicznych miejscowości znajdujących się na terytorium Polski - będących od zakończenia wojny pod zarządem Armii Czerwonej. 24 września nastąpiło przekazanie Pölitz - Polsce. Ostateczny akt podpisano cztery dni później czyli 28 września. We wrześniu 1946 r. rozpoczyna się historia miasta Police - polskiego miasta.
21 września, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja "70 lat polskich Polic. W tematykę konferencji wprowadził Roman Czejarek - znany dziennikarz radiowy.
- W Policach wojna skończyła się trochę później. To był niezwykły czas, to było niezwykłe kilkanaście miesięcy Enklawy Polickiej, nie jedynej w Polsce, nie jesteście wyjątkiem, żebyście nie myśleli. Były inne takie miejsca na terenie naszego kraju również, ale wasze było szczególne - mówił R. Czejarek.
O Enklawie Polickiej, demontażu fabryki benzyny syntetycznej opowiadał mgr Bartosz Sitarz.
Według aktu podpisanego 28 września 1946 r. na obszarze 250 ha fabryki znajdowało się m.in.: około 45 tys. t urządzeń, rurociągów i armatury, 12 tys. t konstrukcji metalowych, około 46 tys. t różnego sprzętu i materiałów, około 200 km kabli i 20 km szyn.
- Ponad roczne istnienie Enklawy Polickiej sprawiły że Police nie stały się siedzibą powiatu ani innych ważnych instytucji, co na pewno było dużą stratą dla miasta - mówił B. Sitarz.
Temat Greków i Macedończyków w Policach, poruszył dr Mieczysław Wojecki z Zielonej Góry, zaś dr Marek Łuczak opowiadał o zabytkach sakralnych Ziemi Polickiej. Z ostatnim tematem - Police samorządowe w latach 1989-2016 zmierzył się mgr Witold Stefański.
Dodatkowo w Galerii "Obok"eksponowana była wystawa fotografii powojennych Polic, "70 lat polskich Polic" ze zbiorów Stefana Marszałka, w aranżacji Tomasz Łoja.
« poprzednia | następna » |
---|