Burmistrz odpiera zarzuty
Po konferencji zorganizowanej 3 lutego przez polickie struktury Prawa i Sprawiedliwości, na której poruszono m.in. temat polityki prorodzinnej w naszej gminie głos zabrał burmistrz Polic Władysław Diakun. W pismach przesłanych dzisiaj (11.02) do naszej redakcji, burmistrz ustosunkował się do zarzutów w temacie programu 500+ oraz braku miejsc dla 6-latków w przedszkolach.
STANOWISKO BURMISTRZA POLIC
w sprawie wypowiedzi przedstawicieli PiS
na temat braku miejsc dla 6-latków w przedszkolach
W związku z rozpowszechnianiem przez przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość w Policach fałszywych informacji w sprawie podejścia Gminy Police do kwestii miejsc w przedszkolach dla 6-latków wyrażam stanowczy protest i nawołuję do zaprzestania tych praktyk. Sytuacja, przed jaką nowy parlament RP postawił polskie samorządy w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla 6-latków już od roku szkolnego 2016/2017 jest bardzo trudna. Trzeba pamiętać, że Gmina realizuje zadania, wynikające z zapisów ustawowych. Przed rokiem wszedł obowiązek edukacji szkolnej dla sześciolatków. Przygotowaliśmy pod tym kątem nasze szkoły i przedszkola. Teraz musimy w ekspresowym tempie przygotować placówki do kolejnej zmiany, czyli zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Nie dyskutujemy z decyzjami polskiego rządu, Parlamentu i Prezydenta. Przyjmujemy zadania i realizujemy je najlepiej, jak to możliwe.
Do czasu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków w naszej gminie nie było problemu z miejscami w przedszkolach dla wszystkich zgłoszonych dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Z wyprzedzeniem organizowaliśmy miejsca w naszych placówkach dla całej populacji, bez względu na to, czy rodzice pracują lub się uczą, czy nie. Zawsze zależało mi na tym, by wszystkie dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach, sprzyjających ich rozwojowi. W tym celu rozbudowaliśmy w minionych latach trzy gminne przedszkola (nr 9 i nr 11 w Policach oraz przedszkole w Tanowie). Opiekę nad dziećmi najmłodszymi, do 3 roku życia, sprawuje Żłobek Miejski w Policach. Placówki gminne uzupełniają w ostatnim czasie placówki niepubliczne, dofinansowane przez Gminę w taki sposób, że odpłatność rodziców jest porównywalna z odpłatnością w placówkach publicznych. Ale dziś stajemy wobec alternatywy: pozostawić dzieci 6-letnie w przedszkolach kosztem miejsc dla dzieci 3-letnich albo zapewnić miejsca dla 3-latków i przenieść dzieci 6-letnie, które nie pójdą do pierwszej klasy, do oddziałów przedszkolnych w szkołach. W innym wypadku musielibyśmy w naszym mieście wybudować nowe placówki dla ok. 300 dzieci.
Wobec trudności, na których powstanie nie mieliśmy wpływu, zaproponowaliśmy przyjęcie dzieci sześcioletnich do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Szczegóły tego rozwiązania są przedstawiane rodzicom podczas spotkań, organizowanych w przedszkolach. Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą zapewniały opiekę w przedziale czasowym porównywalnym z czasem pracy przedszkoli. Dyrektor szkoły przeprowadzi wśród rodziców diagnozę potrzeb i na tej podstawie opracuje szczegóły organizacyjne. Trzeba podkreślić, że wszystkie szkoły działające w Gminie Police mają doświadczenia związane z funkcjonowaniem w nich oddziałów przedszkolnych, a od kilku lat były przygotowywane na przyjęcie dzieci sześcioletnich do pierwszej klasy.
W roku szkolnym 2015/2016 z opieki przedszkolnej w Gminie Police korzysta 1215 dzieci, z tej liczby dzieci 3-letnich jest 349 (88,3% populacji), 359 dzieci 4-letnich( 87,9 % populacji), 410 dzieci 5-letnich( 95,6 % populacji) oraz 65 dzieci 6-letnich (14,5 % populacji).
Wobec powyższego apeluję do radnych PiS o zachowanie umiaru w swojej krytyce i realne ustosunkowanie się do zaistniałej sytuacji.
Burmistrz Polic
Władysław Diakun
STANOWISKO BURMISTRZA POLIC
w sprawie wypowiedzi przedstawicieli PiS na temat programu „500+”
W związku z rozpowszechnianiem przez przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość w Policach fałszywych informacji w sprawie podejścia Gminy Police do kwestii programu „500+” wyrażam stanowczy sprzeciw wobec takich praktyk i nawołuję do ich zaprzestania. W pierwszych dniach lutego 2016 roku w mediach pojawiły się wypowiedzi polickich radnych PiS, z których wynika, że Gmina Police lekceważy politykę prorodzinną, ponieważ nie informuje mieszkańców o projekcie rządowym „500+”. Stawianie sprawy w ten sposób jest skandaliczną manipulacją. Ustawa, do której odnoszą się radni PiS, jest zaledwie przedmiotem obrad Sejmu RP, czyli że jeszcze nie jest ustanowionym prawem. Innymi słowy – programu „500+” jeszcze nie ma. Logiczne więc jest, że Gmina nie może o nim informować. Mogą to natomiast czynić przedstawiciele ugrupowania rządzącej partii, ponieważ nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje błędnych informacji. Ponadto – skoro jest to projekt rządowy, obowiązek informowania o nim spoczywa na przedstawicielach rządu, a nie gmin. Zadaniem samorządu będzie zrealizowanie ustawowych zapisów.
Nad projektem ustawy nadal obraduje Sejm RP. Nie wiadomo więc, jaki będzie jej ostateczny kształt i kiedy wejdzie w życie. Nie ma pewności, czy przyjmie ją Senat RP i podpisze Prezydent RP. Te wszystkie kroki są jeszcze przed nami. Informowanie mieszkańców o możliwości skorzystania ze świadczenia , którego nie ma, co postulują policcy radni PiS, byłoby skrajną nieodpowiedzialnością. Oznaczałoby dezinformację a nie informację. Pomimo to Gmina Police przygotowuje się do realizacji tego zadania. W pierwszej kolejności ustaliliśmy, że będzie je realizować Ośrodek Pomocy Społecznej. Obecnie w gminie Police zameldowanych jest 7429 dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Spodziewamy się, że uprawnionych do świadczenia „500+” będzie 4-5 tys. dzieci. Dokładna liczba będzie możliwa do określenia dopiero po wejściu ustawy w życie. Aby usprawnić procedurę wytypowałem dwie dodatkowe lokalizacje do przyjmowania wniosków od mieszkańców.
Rozumiem, że radni PiS pragną jak najszerzej promować projekt swojej partii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to robili. Ale wprowadzanie mieszkańców w błąd jest niedopuszczalne. Nie można mówić o powinności Gminy wobec przepisów, których nie ma. To jest nie tylko niepoważne, ale przede wszystkim szkodliwe. Natomiast zapraszam radnych PiS do współpracy w zakresie rozpowszechniania programu „500+”, gdy tylko ustawa wejdzie w życie. Zależy mi na dobru mieszkańców w co najmniej równym stopniu, jak przedstawicielom PiS. Z tą różnicą, że nie wykorzystuję tego do walki politycznej.
Burmistrz Polic
Władysław Diakun
« poprzednia | następna » |
---|