Bezpłatna pomoc prawna dla mieszkańców powiatu polickiego
Powiat Policki przygotowuje się do realizacji zadania mającego na celu uruchomienie, na terenie powiatu, od stycznia 2016 r., punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Działania podejmowane przez samorząd wynikają z regulacji zawartych w ustawie z 5 sierpnia 2015 r. dnia o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej
Dla kogo pomoc?
Punkty, świadczące usługi nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonować będą według przepisów jasno określających, do kogo skierowana jest ta forma pomocy. Ustawa wymienia tu następujące grupy społeczne:
- osoby, uprawnione do korzystania z pomocy społecznej z powodu m.in.: długotrwałej lub ciężkiej choroby, wielodzietności, potrzeby ochrony macierzyństwa, przemocy w rodzinie, sieroctwa, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, niepełnosprawności, bezrobocia oraz ubóstwa,
- młodzież do 26. roku życia,
- seniorzy po ukończeniu 65. lat,
- kombatanci i weterani,
- osoby uprawnione do korzystania z Karty Dużej Rodziny,
- wszyscy, którzy są zagrożeni lub zostali poszkodowani przez: katastrofę naturalną, awarię techniczną oraz klęskę żywiołową.
Nieodpłatna pomoc prawna świadczona będzie w zakresie:
- spraw karnych,
- spraw cywilnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Pomoc nie będzie obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego oraz handlowego.
Na co liczyć?
Uruchamiane wkrótce punkty, w których świadczona będzie profesjonalna, ale co najważniejsze – bezpłatna pomoc prawna pomogą każdemu uprawnionemu do otrzymania pomocy w uregulowaniu spraw, często sprawiających kłopoty. Można będzie liczyć na pomoc w sporządzaniu pism np.: zwolnienie od kosztów sądowych, czy ustanowienie pełnomocnika z urzędu oraz wielu innych, których przygotowanie wymaga fachowej wiedzy prawnika. Ważną informacją jest także ta, iż bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje sporządzenia pism procesowych. Specjaliści udzielać będą także informacji o wykładni prawa oraz przysługujących obywatelom prawach oraz obowiązkach. Najważniejszą jednak kwestią dla każdego, kto boryka się z problemem natury prawnej jest oczywiście rozwiązanie swojego problemu.I tu pojawia się bodaj najważniejszy element, związany z proponowaną formą pomocy, czyli propozycja i pomysł na rozwiązanie danego problemu prawnego. Na uzyskanie takiej informacji na pewno można będzie liczyć w ramach porady.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, które rozpoczną już niebawem swoją działalność świadczyć także będą usługi, związane z poszerzaniem wiedzy oraz świadomości społecznej. W ramach zwiększania dostępu do obsługi prawnej i wyrównywania szans punkty, w ramach prowadzonej działalności zwrócą także szczególną uwagę na kwestię mediacji, jako ważnego elementu w procesie wyjaśniania sporów.
Wykaz punktów na terenie Powiatu Polickiego, w których świadczona będzie darmowa pomoc prawna oraz godziny przyjmowania interesantów wyglądają następująco:
PNPP nr 1 – w Policach przy ul. Piaskowej 97, w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji, czynny w:
- poniedziałki – od 16.00 do 20.00,
- wtorki – od 16.00 do 20.00,
- środy – od 16.00 do 20.00,
- czwartki – od 16.00 do 20.00,
- piątki – od 16.00 do 20.00;
PNPP nr 2 – działający w 3 lokalizacjach, wg następującego harmonogramu:
- w Kołbaskowie nr 106, w budynku Urzędu Gminy:
- poniedziałki – od 13.00 do 17.00,
- czwartki – od 11.30 do 15.30,
- w Dobrej przy ul. Granicznej 24a, w budynku Urzędu Gminy:
- środy – od 13.00 do 17.00,
- piątki – od 9.00 do 13.00,
- w Nowym Warpnie przy Placu Zwycięstwa 1, w budynku Urzędu Gminy:
- wtorki – od 13.00 do 17.00;
3) PNPP nr 3 – w Policach przy ul. Tanowskiej 8 (budynek Starostwa Powiatowego),
wg następującego harmonogramu:
- - poniedziałki – od 14.00 do 18.00,
- - wtorki – od 9.00 do 13.00,
- - środy – od 14.00 do 18.00,
- - czwartki – od 14.00 do 18.00,
- - piątek – od 9.00 do 13.00.
« poprzednia | następna » |
---|