V Festiwal Teatralna Elipsa Kreatywnościw Policach
Osiem teatralnych zespołów amatorskich z Polski i z Niemiec przyjechało do Polic na cztery dni aby wspólnie tworzyć teatr – bardzo różnorodny i zaangażowany... Festiwal w Policach odbył się już po raz piąty i polegał na realizacji artystycznych warsztatów, bloków dyskusyjnych, pokazach spektakli konkursowych oraz pokazach gości Festiwalu. Swoją obecność zaznaczyło także festiwalowe jury - aktorzy: Wojciech Wysocki, Paweł Niczewski, Przemysław Walich.
TEK-owe działania rozpoczęły się tradycyjnie happeningiem. Przemarsz festiwalowiczów ulicami Polic prowadził zespół Bloco Pomerania. Happening pełen pozytywnej energii zapraszał mieszkańców Polic do świętowania maratonu teatralnego, który rozpoczynał się w czwartek i trwał do niedzieli (2-5.07) w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Przemarsz zakończył się przy ulicy Zamenhofa, gdzie czekał już gość festiwalu Teatr A3 – Kolekcjonerzy Wzruszeń z Hajnówki ze spektaklem pt. „Zmysły”. Artyści za pomocą wielkich rekwizytów: nosa, uszu, dłoni, itp., wprowadzili publiczność w świat absurdu i komizmu. Zagadkowo, śpiewająco i z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs bohaterowie spektaklu uwodzili publiczność surrealistycznym kabaretem lirycznym. Tak rozpoczęła się V edycja Teatralnej Elipsy Kreatywności.
Po zmroku, tuż przy budynku polickiego MOK-u odbył się żywiołowy pokaz ognia pt. „Feuerzoofirezoofuegozoo” w wykonaniu Matiasa Urroz z Chile oraz Katinki Ulmer z Niemiec. Następnie niemiecki zespół Stage Divers(e) zaprezentował spektakl pt. ,,Make Art No War!”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „róbmy sztukę - nie wojnę”. Wieczór zakończyli gospodarze Festiwalu - Teatr Elipsa z polickiego MOK-u ze spektaklem „Czar Sobótki”.
Kolejnym gościem zaproszonym do Polic był Teatr Pinokio z Łodzi, który w piątkowe popołudnie zaprezentował na Starym Rynku bajkę dla dzieci pt. „Świnki 3”. Perypetie bohaterów na Dzikim Zachodzie, toczyły się wśród fruwającego pierza, w rytm dzikiej muzyki country i bluegrass- granej na żywo. I podobnie jak w czwartkowe popołudnie, tak i w piątkowe odbiorów plenerowego spektaklu nie brakowało. Po mimo upalnej pogody publiczność brała aktywny udział w teatralnych działaniach ulicznych.
Warsztaty
Polsko – niemiecka młodzież z zespołów teatralnych (ponad 150 osób) brała także udział w warsztatach artystycznych. Prowadzący: Daniel Jacewicz i Teatr Brama, tancerka Paulina Woźniak, Piotr Stefański i Studium Instrumentów Etnicznych, oraz duet Matias Urroz z Chile i Katinka Ulmer z Niemiec zadbali o pozytywną energię i niesłychaną aktywność podczas zajęć. Warsztaty dotyczyły nie tylko nauki różnych dziedzin teatru jak: improwizacji, nauki tańca i choreografii, wyrażania emocji na scenie ale przede wszystkim współpracy w międzynarodowych grupach. Praca warsztatowa zbliżyła uczestników, pobudziła do aktywności, otwartości wobec siebie oraz na sztukę… Efektem wspólnej pracy był niesłychanie emocjonujący pokaz wszystkich uczestników podczas zakończenia Festiwalu. Kiedy to osobiste historie, emocje, energia grały główną rolę w tym teatralnym pokazie.
Spektakle
Każdego dnia na scenie w polickim MOK-u prezentowane były spektakle teatralne przywiezione przez polsko – niemieckie zespoły teatralne. Tak oto zaprezentowali się: Stage Divers(e) - spektakl ,,Make Art No War!”, Jugendtheatergruppe ¡ex it! - spektakl pt. „who is d(e)ad”, Teatr Kod - spektakl pt. ,,Instrukcja obsługi”, zespól crank! ze spektaklem pt. „Voll das Leben und so… !”, Cammerspiele Leipzip e.V . ze sztuką pt. ,,Sein oder nicht sein”, Teatr Tańca EGO VU - spektakl ,,Buka”, Grupa Warsztatowa Sceny 5na3 ,,Babcia i wnuczek, czyli noc cudów”, Teatr Ujście spektakl ,,Wyjęci”.
Spektakle odznaczały się różnorodnością, niektóre oparte na literaturze, inne na osobistych doświadczeniach, wyrażanych zarówno poprzez taniec, jak i tekst. Zespoły dzieliły się wzajemnie tym, nad czym pracują na co dzień i tym co przygotowali na Festiwal. Nagrody finansowe przyznane przez jury i w drodze głosowania publiczności były jedynie dodatkiem do festiwalowych celów opierających się głównie na inspirowaniu do poszukiwań nowych form pracy artystycznej oraz promowaniu przedsięwzięć teatralnych i ciekawego, aktywnego stylu życia. Wyróżnienia V edycji Festiwalu TEK zdobyli: Nagrodę Jury - Teatr Kod z Dębna, Nagrodę Publiczności - Teatr Tańca Ego Vu z Gryfina, wyróżnienie Jury - Teatr Ujście ze Świnoujścia.
Goście Festiwalu
Wieczory należały do gości Festiwalu.
Teatr Brama z Goleniowa z kontrowersyjnym, poruszającym i zaskakującym spektaklem pt. ,,Spowiedź masochisty”, poruszył publiczność dogłębnie. Emocji nie brakowało, zarówno na scenie jak i na widowni. Motyw upragnionego bólu wyraźnie, aczkolwiek bardzo ironicznie, przeniesiony na scenę ukazywał problem poniżenia, braku szacunku do drugiego człowieka w otaczającym nas świecie.
Kolejnym emocjonalnym „ładunkiem wybuchowym” był monodram Agnieszki Przepiórskiej z Teatru WarSawy. W monodramie „Tato nie wraca” aktorka poruszająco, zgryźliwie ale i z miłością opowiadała o nieobecnym w jej życiu ojcu. Te osobiste doświadczenia wypełniają spektakl, który poruszył festiwalową publiczność do łez. Spektakl podróżą w emocjonalnych, pełnych pasji i nostalgii monologach, które odbywaliśmy wspólnie z bohaterką, do świata utraconego dzieciństwa, do autentyczności i niewinności. Monodram, z pewnością na długi czas, pozostanie w sercach i umysłach widzów...
Policki Festiwal TEK przez cztery dni wypełniony był przyjazną atmosferą, która niezmiennie towarzyszyła wszystkim jego uczestnikom. To wydarzenie odznaczające się pozytywną, twórczą energia, intensywnymi, ciekawymi warsztatami, różnorodnymi spektaklami.
Uśmiech, zabawa i wspólny śpiew. TEK to czas wypełniony radością, nauką i szczerym uśmiechem młodych pasjonatów teatru. Tak brzmi TEK co roku… a i w tym nie było inaczej.
Aleksandra Słowińska
Małgorzata Klimkowska - Teatr Elipsa
fot. Tomasz Łój
Projekt dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.
« poprzednia | następna » |
---|